اطلاعيه هيئت سياسي – اجرائي سازمان فدائيان خلق ايران (اکثريت)

پيرامون فاجعه يک زلزله ديگر در استان کرمان


بامداد چهارم اسفندماه، زلزله مهيبي منطقه زرند واقع در شمال‌غربي استان کرمان را لرزاند و مرگ و ويراني تازه‌اي را در اين بخش از کشورمان پي آورد. شدت اين زلزله از ۶.۴ تا ۷.۵ درجه در مقياس ريشتر ارزيابي شده که براي کشورهائي مانند ايران و به ويژه مناطق روستائي آن، فاجعه‌بار است. مقاومت در برابر زلزله‌هائي تا اين اندازه شديد به تمهيدات پيشگيرانه از جمله رعايت ضريب مقاومت بالاي ساختمان‌ها در قبال زلزله‌هاي سنگين نياز دارد که در کشور ما بسيار ناچيز است.
براساس آخرين اخبار منتشره، بر اثر اين فاجعه چندين روستاي اطراف زرند به طور کامل تخريب شده و تاکنون صدها نفر از اهالي زير آوار جان باخته‌اند. مقامات محلي اعلام کرده‌اند که به دليل پراکنده‌گي جمعيت در محل وقوع زلزله، قادر به ارائه آمار دقيقي از کل مجروحان و مقتولان فاجعه نيستند. گزارش‌هاي مبني بر خسارت جدي در سي و پنج درصد روستاهاي اطراف زرند که بافت آنها عموماً خشتي و گلي است، احتمال تلفات جاني را تا مرز دلخراش چندين هزار نفر مي رساند.
ما با ابراز تأسف و تأثر از اين فاجعه طبيعي و اعلام همدردي با بازماندگان قربانيان زلزله و مردم مصيبت‌ديده، بر مسئوليت اصلي دولت در تسريع سازماندهي امداد به زلزله‌زدگان زرند کرمان تأکيد مي کنيم و هر ايراني انسان‌دوست را براي ياري‌رساني به آسيب‌ديدگان اين حادثه مهيب فرا مي خوانيم. اعضاي سازمان ما خود را موظف مي دانند که به هر طريق ممکن در کمک رساني ملي به قربانيان فاجعه يک زلزله ديگر در استان کرمان شرکت جويند.
هيئت سياسي – اجرائي سازمان فدائيان خلق ايران (اکثريت)
چهارم اسفندماه ۱۳۸۳