اعلاميه هيئت سياسی ـ اجرائی سازمان فدائيان خلق ايران (اکثريت)

اعتراض به پلمب دفتر کانون مدافعان حقوق بشر


بعدازظهر امروز تعدادی از مامورين امنيتی جمهوری اسلامی همراه با پليس کلانتری يوسف آباد بدون ارائه کارت شناسائی وارد دفتر کانون مدافعان حقوق بشر شده و اقدام به فيلمبرداری کرده و سپس در آن را پلمب کردند. مامورين با خانم نرگس محمدی و آقای اسماعيل زاده برخورد فيزيکی و خشونت‏آميزی داشتند.
قرار بود مراسمی به مناسبت شصتمين سالگرد تصويب اعلاميه حقوق بشر در دفتر کانون برگزار شود. حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر ميهمان از جمله فعالان حقوق زنان، فعالان دانشجويی و کارگری به مراسم روز يکشنبه دعوت شده بودند. در مراسم قرار بود که 10 نفر سخنرانی کند. کانون می‌خواست در این مراسم به تقی رحمانی، از فعالان سياسی و اجتماعی جايزه دهد.
کانون مدافعان حقوق بشر ایران در سال ۱۳۸۱ تأسیس شد. شیرین عبادی (برنده جایزه صلح نوبل)، محمد سیف‌ زاده، محمدعلی دادخواه، عبدالفتاح سلطانی و محمد شریف که در طی سالهای اخیر دفاع از متهمان پرونده‌های سیاسی را به عهده داشته‌اند، از جمله موسسان آن هستند. 
کانون مدافعان حقوق بشر عضو فدراسیون بین المللی جوامع حقوق بشر بوده و فعال‌ترین نهاد غیردولتی مدافع حقوق بشر در ايران به حساب می‏آيد. کانون گزارشهای متعددی از نقض حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی منتشر کرده و در دفاع از زندانيان سياسی ـ عقيدتی و حمايت از خانواده آنها، لغو اعدامها و دفاع از حقوق شهروندان تلاش کرده است.
حمله به دفتر کانون مدافعان حقوق بشر و پلمب کردن آن سه روز بعد از صدور قطعنامه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد عليه نقض حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی انجام گرفته است. اعضای این مجمع نسبت به نقض حقوق بشر، شکنجه، اعدامهای وسیع و اعدام نوجوانان، محاکمه فعالان زن، تبعیض علیه اقلیتها و حمله به گروه های اقلیت ها و نقض وسیع حقوق سیاسی در ایران عمیقاً ابراز نگرانی کردند.
ما ضمن اعتراض به حمله به دفتر کانون مدافعان حقوق بشر و پلمب کردن آن، خواهان گشايش دفتر و ادامه فعاليت کانون هستيم.

هيئت سياسی ـ اجرائی سازمان فدائيان خلق ايران (اکثريت)
۱ ديماه 1387 (22 دسامبر 2008)